Siedmiokrotny wzrost zainteresowania służbą w WOT

Wojska Obrony Terytorialnej odnotowują olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. W stosunku do czasu przed inwazją Rosji na Ukrainę WOT odnotowuje siedmiokrotnie większe zainteresowanie ze strony ochotników. Najwięcej osób korzysta z możliwości bezpośredniego kontaktu z rekruterami WOT poprzez stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Napad Rosji na Ukrainę wyzwolił w Polakach olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. Spektakularne sukcesy tamtejszej obrony terytorialnej spowodowały zmianę postrzegania naszych Wojsk Obrony Terytorialnej. Duża część społeczeństwa zrozumiała rolę WOT, siłę jej terytorialności, ducha walki i przekonała się, że lekka piechota rzeczywiście potrafi efektywnie walczyć z czołgami.

Rekruterzy WOT – odpowiedzą na wszystkie pytania

Najlepszym sposobem znalezienia odpowiedzi na wszelkie pytania związane ze służbą w WOT jest kontakt z jednym z rekrutrów 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej . Rekruterzy to żołnierze WOT – ochotnicy, którzy pełnią służbę od co najmniej roku i są gotowi odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące procesu rekrutacji, służby, korzyści i obowiązków, szkolenia, itp. Aby skontaktować się z rekruterem wystarczy wejść na stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i wpisać nazwę powiatu lub zadzwonić pod numer tel. 792 186 461.

Jeśli chcesz dołączyć do Świętokrzyskich Terytorialsów i zostać żołnierzem
10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnie miejsce dla Ciebie jest wśród nas. Żeby rozpocząć służbę w pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć sobie na pytania: czy posiadasz polskie obywatelstwo ?, jesteś pełnoletni/-a ?, jesteś zdrowy/-a fizycznie i psychicznie ?, jesteś niekarany/-a ?, nie pełnisz innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadasz przydziału kryzysowego ? Kolejno wypełnij wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej i załącz kopię dowodu osobistego oraz kopię świadectwa ostatniej ukończonej szkoły. Sposób zgłoszenia swojego akcesu znajdziesz poniżej.

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej w roku 2022r. przygotowała wiele terminów szkoleń podstawowych, na pewno znajdziesz dogodny dla siebie:

16 DNIOWE SZKOLENIE PODSTAWOWE ( SZESNASTKA)

  • 12-27 MARCA 2022 r.
  • 28 MAJA – 12 CZERWCA 2022 r.
  • 8 – 23 LIPCA 2022 r.
  • 3-18 WRZEŚNIA 2022 r.
  • 19 LISTOPADA – 4 GRUDNIA 2022 r.

16 DNIOWE SZKOLENIE PODSTAWOWE ( SZESNASTKA) – TRYB WEEKENDOWY

  • 2 KWIETNIA – 12 CZERWCA 2022 r.
  • 16 LIPCA – 18 WRZEŚNIA 2022 r.
  • 9 WRZEŚNIA – 4 GRUDNIA 2022 r.

800-696-077: Infolinia wsparcia rekrutacji

Kolejnym sposobem poznania WOT „u źródła” jest rekrutacyjna infolinia. Pod numerem 800-696-077 przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 7.30 do 19.30 dyżurują żołnierze WOT, którzy również są w gotowości do rozwiania wszelkich wątpliwości i odpowiedzenia na wszelkie pytania dotyczące służby w WOT.

Portal www.zostanzolnierzem.pl

Wszystkich tych, którzy są już zdecydowani na złożenie wniosku o służbę w WOT zachęcamy do aplikowania przez portal www.zostanzolnierzem.pl. Portal obok systemu ePUAP umożliwia zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik maksymalnie w ciągu 14 dni otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.

Wizyta w Wojskowej Komendzie Uzupełnień

To najbardziej tradycyjna forma rekrutacji do WOT. W WKU można zasięgnąć informacji o służbie, terminach szkoleń oraz złożyć formalny wniosek o służbę w WOT. Na terenie województwa świętokrzyskiego są zlokalizowane trzy Wojskowe Komendy Uzupełnień w Kielcach, Sandomierzu i Busku Zdroju. 

Czym są Wojska Obrony Terytorialnej?

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Żołnierze WOT mają te same prawa i obowiązki co żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych. W WOT można pełnić służbę zawodową (dotyczy ok. 15% żołnierzy) oraz ochotniczą – tzw. terytorialną służbę wojskową, ta forma służby zapewnia możliwość pogodzenia dotychczasowej aktywności zawodowej, szkolnej czy akademickiej z pełnieniem służby wojskowej. Szkolenie ochotników w WOT odbywa się w formie rotacyjnej w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu w weekendy. Średnia wieku żołnierzy WOT to 32 lata. Co piąty żołnierz WOT jest kobietą (tu więcej statystyk: https://media.terytorialsi.wp.mil.pl/teczka-prasowa/o-nas). Wojska Obrony Terytorialnej liczą dziś 32 000 żołnierzy. Struktury WOT funkcjonują w każdym województwie.

Dlaczego warto zostać naszym żołnierzem?

Rozpoczynając od samorealizacji i podnoszenie swoich kwalifikacji po budowanie przyszłości dzięki zbilansowaniu życia osobistego ze służbą, a na korzyściach finansowych kończąc. Każdy żołnierz terytorialnej służby wojskowej otrzymuje uposażenie za każdy dzień służby, jest ono nieopodatkowane. Ponadto żołnierzowi może być przyznany dodatek funkcyjny i motywacyjny oraz nagrody finansowe. Terytorialsi korzystają ze zniżek na przejazdy środkami komunikacji publicznej i PKP oraz tańsze paliwo na stacjach Orlen. Każdy żołnierz WOT ma możliwość korzystania z szerokiej oferty kursów doskonalących i kwalifikacyjnych oraz posiada otwartą ścieżkę kariery poprzez kurs podoficerskie i oficerskie.

Zachęcamy do śledzenia naszych kanałów komunikacji:
https://www.facebook.com/Terytorialsi/
https://www.instagram.com/wojska_obrony_terytorialnej/

redaktor Autor