Nowy batalion Świętokrzyskich Terytorialsów

103 batalion lekkiej piechoty 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej  rozpoczął proces formowania.  Szeregi zasilają już pierwsi terytorialsi. Siedzibą będzie kompleks koszarowy na Osiedlu Słonecznym w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Świętokrzyska brygada WOT rośnie w siłę. Dowodem jest utworzenie kolejnego – trzeciego batalionu lekkiej piechoty. Powstaje on w drugim pod względem liczby mieszkańców mieście w województwie świętokrzyskim – Ostrowcu Świętokrzyskim. Stałym miejscem dyslokacji  pododdziału będzie kompleks koszarowy na Osiedlu Słonecznym 37. Rejonem, za który odpowiadać będzie   103 blp to północne powiaty województwa świętokrzyskiego: powiat konecki, skarżyski, starachowicki i ostrowiecki. Na ich terenie zamieszkuje ponad 350 tys. obywateli województwa. Batalion lekkiej piechoty w Ostrowcu jest trzecim w strukturach świętokrzyskiej brygady i po pełnym ukompletowaniu będzie liczył ponad 600 żołnierzy.

Proces rozbudowy brygady przebiega bardzo sprawnie. Świadczy o tym formowanie kolejnego – trzeciego batalionu lekkiej piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim. W związku z tym planujemy wcielenie dodatkowych 600 żołnierzy Obrony Terytorialnej i kilkudziesięciu żołnierzy zawodowych. Dzięki temu sprawniej i szerzej będziemy mogli realizować zadania nie tylko w czasie pandemii, a miasto Ostrowiec Św. zyska większe poczucie bezpieczeństwa. – powiedział dowódca 10. ŚBOT płk Grzegorz Motak.

Zaszczytem dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego jest powstanie instytucji Wojska Polskiego w naszym mieście. Obecność żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wpłynie na poprawę bezpieczeństwa naszej małej Ojczyzny. Będzie wsparciem dla lokalnej społeczności, szczególnie dziś gdzie w dobie zagrożenia epidemiologicznego jest ono niezbędne.  Cieszy również fakt ze rozwój Świętokrzyskiej Brygady WOT odbywa się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem ukompletowania – dodaje Senator RP Jarosław Rusiecki.

Wszystkie działania żołnierzy WOT skierowane na walkę ze skutkami koronawirusa są bardzo dużym wsparciem, docenianym przez mieszkańców powiatu ostrowieckiego.

Dotyczą one przede wszystkim pomocy kadrze medycznej ostrowieckiego szpitala, w tym Szpitalnego Oddziału Ratunkowego  oraz pomocy pacjentom, których ze względu na obostrzenia nie mogą odwiedzać najbliżsi.  Dużym wsparciem jest także prowadzony przez WOT punkt wymazowy przy ostrowieckim szpitalu, z którego korzystają mieszkańcy. To także wsparcie działań ośrodków pomocy społecznej gmin powiatu ostrowieckiego, czy też jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. To bardzo potrzebne i ważne działania, za które w imieniu mieszkańców powiatu ostrowieckiego serdecznie dziękuję. – powiedział Starosta Ostrowiecki Marzena Dędniak.  

Z dużym zainteresowaniem przyjąłem wiadomość o rozpoczęciu formowania 103. batalionu lekkiej piechoty, będącego częścią 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Cieszę się, że zakupiony przez wojsko polskie ostrowiecki obiekt będzie dobrze wykorzystywany i znajdzie w nim również zatrudnienie pewna grupa osób. Co więcej  nasze miasto, wspólnie z Kielcami i Sandomierzem, znajdzie swoje miejsce na mapie polskiej obronności. Wierzę, że podjęte działania będą miały również pozytywny wpływ na rozwój lokalnej gospodarki, czego sobie i Państwu życzę. – powiedział prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński

10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” rozpoczęła proces formowania  w styczniu 2018 r. W Kielcach mieści się jej dowództwo, sztab, kompania dowodzenia, kompania logistyczna oraz grupa zabezpieczenia medycznego. Latem 2018 r. pierwsi żołnierze Obrony Terytorialnej zasilili 101 batalion lekkiej piechoty w Kielcach. Kolejny 102 batalion rozpoczął formowanie w sierpniu 2019 roku i ma siedzibę w Sandomierzu. Obecnie rozpoczyna ukompletowanie 103 batalion lekkiej piechoty w Ostrowcu Św. Obecnie w 10 ŚBOT służy ponad 1400 żołnierzy.

Służba w WOT pozwala na godzenie nauki, pracy zawodowej i życia osobistego z wojskiem. Jest szansą na sprawdzenie się, na zdobycie nowych umiejętności, podniesienie sprawności fizycznej, ale przede wszystkim to służba Ojczyźnie.  Żołnierze 10. ŚBOT od marca 2020 roku są zaangażowani w walkę z pandemią koronawirusa na pierwszej linii walki.  Wspierają służby medyczne, instytucje samorządowe oraz organizacje pozarządowe.

Wszystkie osoby chcące wstąpić w szeregi 10. ŚBOT powinny swoje kroki skierować do właściwej Wojskowej Komendy Uzupełnień lub skontaktować się z brygadowym rekruterem, który udzieli wszelkich informacji pod numerem tel. 792-186-461. Kolejne powołanie nowych ochotników do brygady jest zaplanowane na 12 czerwca 2021 roku.

Zespół Prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt” kpt. Marcin KOWAL ppor. OT Daniel WOŚ

redaktor Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *