KOLEJNA SZANSA NA ZOSTANIE TERYTORIALSEM! RUSZYŁA KWALIFIKACJA WOJSKOWA

Ruszyła kwalifikacja wojskowa, która obejmie około 230 tys. młodych Polaków. Jak co roku jest to doskonały moment na zaplanowanie swojej przyszłości i wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Kwalifikacja potrwa do 30.04.2024 r.

Pierwszego lutego 2024 r. ruszyła kwalifikacja wojskowa, w ramach której przed powiatowe komisje lekarskie wezwane zostaną osoby podlegające obowiązkowi stawiennictwa. Kwalifikacja potrwa do 30.04.2024 r. – do tego dnia weźmie w niej udział, podobnie jak w ubiegłym roku, około 230 tys. osób.

Natomiast dziś 5 lutego 2024r. ruszyły kwalifikacja na terenie woj. Świętokrzyskiego. Obowiązkowa dla mężczyzn urodzonych w 2005 roku, a więc tych, którzy ukończyli 18 rok życia. Na komisję stawią się również te osoby, które nie mają żadnej kategorii. Mogą zostać wezwane również kobiety urodzone w latach 1997-2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, np. tytuł technika weterynarii lub farmacji. Tegorocznej kwalifikacji zostanie poddanych 6 tyś. mężczyzn, ponad 700 kobiet i 1000 osób bez przydzielonej kategorii z naszego regionu.  Procedura kwalifikacji wojskowej to dwie główne czynności, założenie ewidencji wojskowej i druga to określenie kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. 

Podczas tegorocznych kwalifikacji wojskowych będą obecni świętokrzyscy terytorialsi. We wszystkich Powiatowych Komisjach Lekarskich będzie można spotkać żołnierza 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej który przybliży warunki pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej. Z przyjemnością podzieli się swoimi doświadczeniami i pokieruje jak wstąpić w nasze szeregi i zostać żołnierzem Wojska Polskiego – podkreśla ppor. Daniel Woś oficer prasowy 10ŚBOT

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia z dnia 10 listopada 2023 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2024 r. przed komisjami staną mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat (urodzeni w 2005 roku), mężczyźni, którzy mają 20-24 lata, ale nie posiadają orzeczonej kategorii oraz kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku. 

Pamiętaj, aby zostać żołnierzem WOT, należy spełnić kilka podstawowych wymogów: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych.

Jeżeli jesteś pełnoletnim uczniem szkoły średniej i już dziś myślisz o zostaniu Terytorialsem przygotuj się na kilka prostych kroków, które doprowadzą Cię do bramy jednostki WOT. W pierwszej kolejności skontaktuj się z rekruterem WOT, który opowie Ci o szczegółach służby oraz etapach naboru. Następnie udaj się do Wojskowego Centrum Rekrutacji zgodnym z Twoim miejscem zamieszkania, gdzie złożysz wszystkie niezbędne dokumenty. W kolejnym etapie czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna, badania lekarskie oraz psychologiczne. Po otrzymaniu orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej oraz pracowni psychologicznej, Komendant WCR wręczy Ci kartę powołania z datą stawiennictwa, a to znaczy, że jesteś gotowy by wstąpić w nasze szeregi!

Jeżeli chcesz umówić się z rekturerem z Twojej okolicy już dziś – wejdź na stronę https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i skorzystaj z wyszukiwarki lub zadzwoń na Infolinię Wsparcia Rekrutacji – 800 696 077 (czynną od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15.30).

                                                                             *******

Pamiętaj, że kwalifikacja wojskowa to nie mobilizacja, ale stawiennictwo na niej jest obowiązkowe!

Oficer Prasowy

ppor. Daniel WOŚ

10 ŚWIĘTOKRZYSKA BRYGADA
OBRONY TERYTORIALNEJ 

redaktor Autor