Od 5 listopada ruszyła całodobowa bezpłatna infolinia telefoniczna, której zadaniem jest określenie potrzeb wsparcia ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych i innych instytucji pomocowych. Jej obsługą zajmują się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
800 100 115 – pod tym numerem dzwoniący pracownicy placówek i organizacji pomocowych będą mogli przez całą dobę przekazać wnioski z prośbą o wsparcie ich działań w terenie i pomoc ich podopiecznym. Żołnierz obsługujący infolinię przekaże taką informację koordynatorowi z właściwej brygady, który zajmie się realizacją zadania.
Z założenia infolinia ma być narzędziem pomocniczym, wykorzystywanym wyłącznie w przypadku całkowitego braku możliwości złożenia wniosku o pomoc inną drogą (zarówno przez internetową aplikację „Platforma wsparcia WOT”, jak też w formie tradycyjnej – za pomocą pisma czy faksu).
Obecnie żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają między innymi pracowników 6 stacji sanitarno-epidemiologicznych, 3 Domów Pomocy Społecznej oraz wszystkich szpitali w regionie w różnym zakresie.
Przypomnijmy: wiosną tego roku WOT uruchomiły aplikację „Platforma wsparcia WOT”. Jest to aplikacja webowa dostępna pod adresem: https://pomocwot.ron.mil.pl, mogą z niej korzystać tylko zarejestrowane podmioty. Aby dokonać rejestracji należy skontaktować się telefonicznie z brygadą skąd wnioskodawca otrzyma wiadomość z prośbą o przesłanie szczegółowych danych niezbędnych do rejestracji. Po przejściu rejestracji użytkownik otrzymuje pełen dostęp do usługi. Najczęściej z platformy korzystały wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, ośrodki pomocy społecznej różnego szczebla, wydziały i zespoły zarządzania kryzysowego oraz szpitale i organizacje charytatywne.
Do wsparcia w wykonywaniu coraz większej ilości zadań oddelegowani zostali żołnierze wojsk operacyjnych. W tym celu 05.11 do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przybyło blisko 100 żołnierzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Będą oni skierowani głównie do wsparcia personelu szpitali w regionie.
Obecne uruchomienie telefonicznej infolinii jest kolejnym działaniem podejmowanym przez Wojska Obrony Terytorialnej w ramach wsparcia działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Operacja prowadzona przez WOT nosi nazwę „Trwała Odporność”. Jej cel skupia się w pięciu słowach: Zapobiegaj, Identyfikuj, Izoluj, Wspieraj, Odtwarzaj. W swoich działaniach żołnierze WOT ukierunkowują się na wsparciu opieki medycznej, służb sanitarnych i samorządów. Przeprowadzają badania wymazowe, pomagają chorym w izolatorium, wspierają w opiece nad pensjonariuszami w domach pomocy społecznej oraz wspierają Policję w monitorowaniu przestrzegania obostrzeń przez osoby objęte kwarantanną.
por. Marcin KOWAL oficer prasowy 10. ŚBOT tel. kom.: 693 056 172 email: kowal5392@portal.ron.mil.pl