Radzanów / Ćmielów – Ponad 100 żołnierzy 102 batalionu lekkiej piechoty z Sandomierza (10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej) wzięło udział w intensywnym szkoleniu rotacyjnym, którego celem było doskonalenie umiejętności działania w sytuacjach kryzysowych oraz współdziałania z układem pozamilitarnym.
Dwudniowe zajęcia odbyły się w rejonie zalewu Radzanów i Ćmielowa – w terenie rzeczywistym, w okolicy zbiornika wodnego. Tematem szkolenia było: „Współdziałanie ze służbami w sytuacjach kryzysowych”.
Scenariusz obejmował m.in.: działania przeciwpowodziowe, zabezpieczanie terenów zalanych, akcję poszukiwawczo-ratowniczą oraz incydent bezpieczeństwa związany z kradzieżą amunicji. W trakcie przemieszczenia do rejonu działań jedna z kolumn wojskowych napotkała przeszkodę drogową – powalone drzewo. Podczas jego usuwania doszło do kradzieży skrzyni z amunicją z ostatniego pojazdu. Sprawcy – ubrani w mundury wojskowe i kominiarki – oddalili się w kierunku zalewu Radzanów.
W odpowiedzi natychmiast wszczęto działania pościgowe, a następnie – we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Busku-Zdroju – zorganizowano operację obejmującą m.in. patrole, blokady dróg, kontrole pojazdów i przeszukiwanie pustostanów. Zaangażowano także Naziemne Zespoły Poszukiwawczo–Ratownicze (NZPR), których żołnierze przeszukiwali teren i wspierali służby cywilne.
Naziemne Zespoły Poszukiwawczo – Ratownicze (NZPR) to jeden z elementów systemu zarządzania kryzysowego. Skład tych zespołów budowany jest z żołnierzy poszczególnych pododdziałów. Bardzo ważne jest przygotowanie do takich działań – stąd też wynika tematyka przeprowadzonego szkolenia – podkreśla por. Matusz Bukowski dowódca kompanii 102 blp.
Żołnierze 102 blp poprzez szkolenie realizowali działania przeciwpowodziowe: ewakuację mieszkańców, zabezpieczanie zagrożonych budynków, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej i naprowadzanie śmigłowca ratowniczego do stref ewakuacyjnych, ochrony przed bronią masowego rażenia. Terytorialsi ćwiczyli również stały kontakt z mieszkańcami oraz lokalnymi mediami, poprzez komunikację bezpośrednią przekazując bieżące informacje o sytuacji.
Terytorialność to dla nas nie tylko miejsce na mapie – to przynależność do społeczności, z której się wywodzimy. Gotowość do niesienia pomocy w sytuacjach kryzysowych to fundament misji WOT – „obrona i wspieranie lokalnych społeczności” – podkreśla por. Daniel Woś, oficer prasowy 10 ŚBOT.
Szkolenie prowadzone było przez instruktorów z 102 blp oraz 10 ŚBOT, przy współpracy z Policją z Buska-Zdroju. Drugi dzień rotacji obejmował strzelanie z karabinków MSBS Grot na strzelnicy w Ćmielowie.
Prowadzenie szkoleń w realnych warunkach to standard w Wojskach Obrony Terytorialnej. Pozwala nie tylko na praktyczne sprawdzenie procedur, ale także na budowanie zaufania i kontaktu z lokalną społecznością – w Stałym Rejonie Odpowiedzialności.
Oficer Prasowy por. Daniel WOŚ
10 ŚWIĘTOKRZYSKA BRYGADA
OBRONY TERYTORIALNEJ








