Zawsze gOTowi nieść pomoc

Awaryjnie lądujący samolot wojskowy prowadzący szkolenie spadochronowe rozbija się o płytę lądowiska w Komaszycach. Płonący samolot, ranni piloci, zaginieni skoczkowie spadochronowi – do akcji ratowniczej przystąpiły służby: Terytorialsi z 10 Świętokrzyskiej, 9 Łódzkiej i 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej prowadzili poszukiwania zaginionych spadochroniarzy. To scenariusz zrealizowanego ćwiczenia epizodycznego pod  kryptonimem Komaszyce – 24.

Wspólne ćwiczenie kryzysowe służb mundurowych pod kryptonimem „Komaszyce – 24” przeprowadzili w dniach  23-24 października 2024 r. Świętokrzyscy Terytorialsi w miejscowości Komaszyce gmina Gowarczów. Celem ćwiczenia było sprawdzenie oraz dopracowanie współpracy pomiędzy Policją, Państwową Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną, Państwowym Ratownictwem Medycznym, Nadleśnictwem oraz niemilitarnymi ogniwami administracji publicznej, a Naziemnymi Zespołami Poszukiwawczo-Ratowniczymi wydzielonym z 10 Świętokrzyskiej, 9 Łódzkiej i 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Lotniczym Zespołem Poszukiwawczo – Ratowniczym w zakresie wsparcia podczas poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR ( Aeronautical Search and Rescue).
Ćwiczenie zostało zrealizowane według poniższego scenariusza:

W okolicach lądowiska Komaszyce koło m. Gowarczów ( woj. Świętokrzyskie), podczas awaryjnego lądowania samolotu wojskowego prowadzącego szkolenie spadochronowe dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia. W samolocie dochodzi do awarii systemów elektronicznych. Pilot przekazuje informacje do znajdujących się na pokładzie skoczków, o tym żeby opuścili samolot na spadochronach. Z powodu braku łączności pilot podejmuje decyzje o awaryjnym lądowaniu na pobliskim ładowisku w m. Komaszyce.  Podczas lądowania dochodzi do uderzenia o  płytę lądowiska .  Znajdujący się na pokładzie samolotu  piloci  odnoszą obrażenia. Okoliczni mieszkańcy widząc skoczków spadochronowych w powietrzu oraz dymiący się samolot podchodzący do lądowania ruszają w kierunku lądowiska. Podczas dojazdu dochodzi do kolizji drogowej z udziałem dwóch samochodów osobowych w okolicy świetlicy w m. Komaszyce.

W dniu 23 października na miejsce kolizji dwóch pojazdów w Komaszycach przybyła Policja, PSP, OSP oraz PRM. Po ugaszeniu płonącego pojazdu strażacy przystąpili do rozcięcia samochodu i wydobycia rannych. Poszkodowani po wstępnej pomocy medycznej zostali przewiezieni do szpitala przez Ratowników Medycznych. Następnie służby skierowały się w kierunku lądowiska w Komaszycach. Tam na płycie widać było kłęby dymu wydobywające się z wraku samolotu. Po ugaszeniu pożaru strażacy oraz ratownicy medyczni udzielili pomocy poszkodowanym. W tym czasie na miejsce przylecieli śmigłowcem ratownicy z Lotniczego Zespołu Poszukiwawczo Ratowniczego. Obrażenia jednego z pilotów nie pozwoliły na transport tradycyjny.  Następuje decyzja o transporcie lotniczym. Śmigłowiec przetransportował rannego do szpitala w Końskich. Drugi z rannych został przewieziony karetką. Na miejsce przybywają również Naziemne Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze z 10 Świętokrzyskiej, 9 Łódzkiej i 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po zabezpieczeniu terenu służby kończą działania ratownicze. Kierownik prowadzący akcją ratowniczą podejmuje decyzję o rozpoczęciu poszukiwań zaginionych skoczków spadochronowych i na tym etapie zostaje zakończony pierwszy dzień ćwiczenia. Następnie na lotnisko wraca śmigłowiec. Piloci oraz ratownicy z 2 Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z Mińska Mazowieckiego przeprowadzili dla wszystkich uczestników ćwiczenia szkolenia z prawidłowego naprowadzania śmigłowca w trakcie lądowania.

W dniu 24 października ćwiczenie zostało wznowione od godz. 8:00. Zostały rozpoczęte poszukiwania zaginionych. Do Komaszyc przybywają Naziemne Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze z 10 Świętokrzyskiej, 9 Łódzkiej i 6 Mazowieckiej BOT wzmocnione pododdziałami żołnierzy również z tych brygad, Policja, PSP, OSP, Leśnicy, PRM. Poszukiwaniami kierują Policjanci. Po odprawie, służby zostały podzielone na trzy kilkudziesięcio osobowe zespoły i w trzech wydzielonych strefach rozpoczęli przeszukiwanie terenu. Mundurowi ustawieni w tyralierę, pieszo poruszali się po terenie. Z powietrza byli wspierani bezzałogowymi statkami powietrznymi wydzielonymi z Policji i 10 ŚBOT. Po kilku godzinach odnaleziono czterech skoczków. Jeden z nich był ranny i został ewakuowany przez PRM. Zespoły powróciły do Komaszyc, po podsumowaniu ćwiczenie zostało zakończone.

Misją Świętokrzyskich Terytorialsów jest wspieranie lokalnej społeczności. Cieszę się ze współpracy wojska ze służbami oraz niemilitarnymi ogniwami administracji publicznej. Takie ćwiczenia usprawniają procedury, skracają czas reakcji na zaistniałe zdarzenia i  poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców woj. świętokrzyskiego – podkreśla płk Sławomir MACHNIEWICZ.

Ćwiczenie zorganizowali i koordynowali żołnierze z 10 ŚBOT. Uczestniczyli żołnierze 10 Świętokrzyskiej, 9 Łódzkiej oraz 6 Mazowieckiej BOT, Policjanci  z KPP Końskie, strażacy z PSP Końskie, OSP Gowarczów, Bębnów, Giełzów, Korytków, Skrzyszów  , Zespół Ratownictwa Medycznego z ŚCRMiTS, leśnicy z Nadleśnictwa Barycz oraz żołnierze z 2 Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z Mińska Mazowieckiego. Główna część została zrealizowana na terenie Lotniska Końskie – Komaszyce i okolicznych lasach dzięki współpracy z Nadleśnictwem Barycz i Leśnictwem Józefów. Dzięki współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Gowarczów część ćwiczenia została rozegrana w miejscowym urzędzie oraz świetlicy w Komaszycach. Podczas dwudniowych ćwiczeń uczestniczyło około 200 żołnierzy, funkcjonariuszy oraz osób wspierających.

Naziemne Zespoły Poszukiwawczo – Ratownicze (NZPR) to jeden z elementów systemu zarządzania kryzysowego. Przeznaczone są do niesienia pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych, które uległy awarii. Ich zadaniem jest odnalezienie miejsca wypadku, udzielenie pierwszej pomocy, zabezpieczenie śladów oraz ochrona mienia i wyposażenia. Ideą działania NZPR jest wparcie społeczeństwa nie tylko w sytuacji katastrof statków powietrznych, ale również w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego. NZPR-y są oczywiście włączone w system poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR –  dodaje ppor. Stanisław SORBIAN koordynator ćwiczenia.

Wojska Obrony Terytorialnej realizują proces osiągania zdolności do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem. Jednym z kluczowych obszarów jest zdolność do reagowania na sytuacje kryzysowe oraz niesienie pomocy lokalnym społecznościom. System Zarządzania Kryzysowego WOT stanowi integralną cześć Systemu Zarządzania Kryzysowego Resortu Obrony Narodowej (SZK RON).10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej w ramach posiadanego Stałego Rejonu Odpowiedzialności realizuje zadania ujęte w Planie Zarządzania Kryzysowego RON. Dowódca 10 ŚBOT pełni funkcję koordynatora w zakresie Systemu Zarządzania Kryzysowego Resortu Obrony Narodowej w województwie świętokrzyskim.

Oficer Prasowy por. Daniel WOŚ 10 ŚWIĘTOKRZYSKA BRYGADA
OBRONY TERYTORIALNEJ

redaktor Autor