Jeśli chcesz wspierać działania na rzecz zachowania pamięci o ofiarach II wojny światowej, zostań wolontariuszem IPN. Poszukiwane są osoby, które będą rozpowszechniały informacje o programie „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945” – baza straty.pl.
Jeśli chcesz aktywnie działać na rzecz pamięci historycznej, skontaktuj się z Instytutem Pamięci Narodowej! Start 31 października.
IPN szuka osób, które pomogą w:
- przekazywaniu informacji o programie i bazie straty.pl w lokalnych społecznościach, placówkach edukacyjnych, instytucjach kultury i mediach społecznościowych;
- pozyskiwaniu nowych danych o osobach represjonowanych pod okupacją niemiecką podczas II wojny światowej oraz zachęcaniu rodzin ofiar do przesyłania nam informacji o bliskich, którzy nie figurowali dotąd w bazie straty.pl;
- budowaniu świadomości społecznej o tej ważnej sferze działalności IPN.
W zamian oferowany jest udział w ważnym społecznie projekcie o zasięgu ogólnopolskim, szkolenie i wsparcie merytoryczne, rozwój umiejętności komunikacyjnych, organizacyjnych i pracy w zespole.
Po zakończeniu wolontariatu wszyscy uczestnicy otrzymają zaświadczenie o jego odbyciu, a także o ich niebagatelnym wkładzie w rozwój programu.
Aby zostać wolontariuszem w IPN, należy spełnić następujące warunki:
- mieć ukończone 18 lat i ważny dokument tożsamości;
- wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy online, do pobrania z tej strony internetowej:
Zainteresowane osoby z województwa świętokrzyskiego są proszone o przesłanie zgłoszenia na adres email:
- Delegatura IPN w Kielcach
e-mail: straty.kielce@ipn.gov.pl
Poznaj bazę straty.pl
straty.pl – to internetowa i ogólnodostępna baza ofiar niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej będąca wynikiem programu dokumentacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”.
W bazie danych zebrano informacje o 5 565 892 ofiarach i osobach represjonowanych przez niemiecki reżim, m.in. abp. Antonim Julianie Nowowiejskim, Henryku Ząbku, Marii Hiszpańskiej-Neumann, a także dwóch kobietach, których obrączki zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych w Dolinie Śmierci w Chojnicach: Irenie Szydłowskiej i Annie Stołowskiej.
Podstawowym celem programu jest ustalenie imiennej listy obywateli II RP, którzy zostali poddani wszelkiego rodzaju represjom ze strony okupanta niemieckiego w latach 1939–1945. Program „Straty osobowe” przywraca nazwiska wszystkim możliwym dziś do zidentyfikowania ofiarom i osobom represjonowanym, które we wrześniu 1939 roku były obywatelami II RP (wszystkich narodowości). Baza „Straty” jest indeksem ofiar i osób represjonowanych – nie gromadzi skanów dokumentów na podstawie których wprowadzane są informacje – wskazuje jednak miejsca, gdzie dokumenty takie można odnaleźć.
Z inicjatywą uruchomienia programu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945” wystąpił w 2006 r. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacją Ośrodka „KARTA”. Przez lata program był realizowany przez Fundację „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, pod merytorycznym nadzorem i przy finansowym wsparciu IPN. Od stycznia 2022 r. program jest realizowany wyłącznie przez IPN.
Dariusz Skrzyniarz Asystent prasowy
Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach