KURS PIERWSZEJ POMOCY ŚWIĘTOKRZYSKICH TERYTORIALSÓW

Żołnierze z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w niedzielę, zakończyli sześciodniowy kurs pierwszej pomocy medycznej. Szkolenie miało miejsce w 103 batalionie lekkiej piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim i odbywało się przez kolejne weekendy.

Podczas kursu, terytorialsi zdobywali zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Instruktorzy z 10 ŚBOT przekazali umiejętności takie jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa, opatrywanie różnego rodzaju ran oraz postępowanie w sytuacjach kryzysowych, takich jak utonięcie czy oparzenia. Szkolenie obejmowało również praktyczne ćwiczenia z użyciem specjalistycznego sprzętu ratowniczego.

Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy jest kluczowa zarówno na polu walki, jak i w życiu codziennym. Profesjonalne przygotowanie pozwala na skuteczne działanie w krytycznych momentach, zanim nadejdzie specjalistyczna pomoc – podkreślił płk Sławomir Machniewicz, dowódca 10 ŚBOT.

W tym samym czasie i miejscu zakończył się również 14-dniowy kurs instruktorski pierwszej pomocy medycznej. Egzaminem końcowym dla przyszłych instruktorów było przeprowadzenie zajęć praktycznych dla mniej doświadczonych kolegów. W kursie uczestniczyło 8 terytorialsów, a tytuł instruktorski uzyskało trzech z nich. Po zdobyciu uprawnień będą oni mogli prowadzić podstawowe szkolenia w swoich macierzystych jednostkach.

10 ŚBOT jest obecnie w etapie szkolenia specjalistycznego. Podczas tego szkolenia żołnierze przygotowywani są do zadań w konkretnej funkcji pełnionej w sekcji, plutonie czy kompanii. Może to być saper, medyk, radiotelefonista, strzelec wyborowy, czy celowniczy granatnika. To właśnie na tym etapie żołnierze zdobywają liczne uprawnienia, które będą mieli szansę wykorzystać wspierając lokalne społeczności. 

Zespół prasowy

kpt. Marcin KOWAL, ppor. Daniel WOŚ

10 ŚWIĘTOKRZYSKA BRYGADA
OBRONY TERYTORIALNEJ 

redaktor Autor