W mijającym tygodniu odbyły się ostatnie w tym roku szkolenia żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Sprawdzian kończący tzw. ,,szesnastkę” oraz szkolenia specjalistyczne, które odbyły się na poligonie w Wędrzynie.
Tegoroczne, planowe szkolenia żołnierzy WOT zostały zawieszone w miesiącu marcu przez pandemię koronawirusa. Cały wysiłek został skupiony na wsparciu wybranych instytucji i osób potrzebujących. W wakacje zaczęto stopniowo wracać do szkoleń i powołań nowych ochotników, nie zaprzestając wsparcia społeczności lokalnej.
Koniec roku obfitował w liczne szkolenia podstawowe, wyrównawcze i szkolenia specjalistyczne. W minionym tygodniu miała miejsce ,,pętla taktyczna” na poligonie w Wędrzynie, końcowy etap szkolenia podstawowego, którego zwieńczeniem będzie niedzielna Przysięga Wojskowa 20.12.2020 r. na kieleckiej Bukówce. Miały miejsce również szkolenia uzupełniające instruktorów w zakresie obsługi lekkiego moździerza LM60, uniwersalnego karabinu maszynowego UKM-2000 oraz ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7.
Drugi rok szkolenia żołnierzy w 10.ŚBOT jest etapem szkolenia specjalistycznego. Wymaga on posiadania w szeregach WOT wykwalifikowanych instruktorów. To oni będą odpowiadali z transfer teorii i praktyki do żołnierzy. Temu właśnie służą wymagające kursy i szkolenia.
Celem ich jest przygotowanie kadry instruktorskiej do obsługi m. in. moździerza, czy granatnika. Poznano dane taktyczno-techniczne, ogólną budowę i zasady działania mechanizmów broni. Szkoleni zapoznali się również z typami amunicji i ich budową. Prowadzona była praca bojowa na sprzęcie, odbyły się ćwiczenia i strzelania. Po ukończeniu szkolenia instruktorzy są gotowi do prowadzenia zajęć z żołnierzami TSW do szkolenia specjalistycznego.
Instruktorem-specjalistą może zostać zarówno żołnierz zawodowy, jak i żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej po zdaniu odpowiedniego egzaminu potwierdzającego zdobytą wiedzę i umiejętności.
Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.
por. Marcin KOWAL st. szer. OT Daniel WOŚ