5 RAJD MOTOCYKLOWY WETERANÓW

Dziesięciu motocyklistów z 10 ŚBOT i CPDMZ uczciło pamięć poległych i zmarłych w operacjach oraz misjach poza granicami państwa polskich żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb i pracowników cywilnych. W minioną sobotę 15 czerwca odwiedzili mogiły poległych na cmentarzach w Jędrzejowie i Cedzynie.

Plac przy Kieleckim pomniku Homo Homini był po raz kolejny miejscem gdzie w minioną sobotę tj. 15.06.2024r. zgromadził 10 pasjonatów jednośladów. Motocykliści z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych ruszyli w trasę, by odwiedzić groby swoich kolegów i zapalić na nich znicze. Żołnierze przejechali na groby poległych do Jędrzejowa i Cedzyny. Uczestniczyli w zorganizowanej mszy świętej po której zapalili znicze, spotkali się z rodzinami poległych oraz przekazali pamiątkowe grawertony. Rajd zakończyli na „Wykusie” uczestnicząc w obchodach 80 rocznicy ponownego pogrzebu mjr E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt” patrona Świętokrzyskich Terytorialsów. Od 1953 roku Polska wzięła udział w blisko 100 zagranicznych misjach i operacjach wojskowych, w których uczestniczyło łącznie około 120 tysięcy polskich żołnierzy. Część z nich wróciła szczęśliwie do domu, niektórzy odnieśli uszczerbek na zdrowiu, a jeszcze inni nie wrócili, oddając swoje życie w służbie Ojczyzny. Podczas organizowanego przez Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, we współpracy z innymi służbami mundurowymi „Rajdu Motocyklowego Weteranów” żołnierze upamiętniają poległych kolegów, upowszechniają wiedzę na temat działań poza granicami państwa, popularyzują postawy patriotyzmu, propagują aktywne formy spędzania czasu wolnego, promują bezpieczną jazdę i zachęcają do wspólnych spotkań.

Projekt wykorzystuje zainteresowanie żołnierzy i weteranów, pracowników Resortu Obrony Narodowej i funkcjonariuszy innych formacji mundurowych sportem motocyklowym (wielu z nich jest aktywnymi motocyklistami) do tworzenia nowych form współpracy poza czasem służby. Środowisko zmotoryzowanych weteranów może stać się wartościowym sposobem aktywnego spędzania czasu, wzajemnej pomocy, niezbędnego wsparcia dla uczestników misji. Inicjatywa spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony środowiska rodzin żołnierzy poległych i zmarłych na misjach, czego dowodem są liczne podziękowania z ich strony oraz słowa uznania za tę inicjatywę.

Oficer Prasowy

por. Daniel WOŚ

10 ŚWIĘTOKRZYSKA BRYGADA
OBRONY TERYTORIALNEJ 


redaktor Autor