Pięć miesięcy działalności infolinii wsparcia WOT w zakresie szczepień przyniosło ponad 12 tys. przypadków wsparcia jakiego udzielili żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Infolinia cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem seniorów, w tym kombatantów.
Pod numerem 800-100-115 można uzyskać pomoc w rejestracji, zapotrzebować wsparcie transportowe dla osób niemobilnych oraz szczepienie w miejscu zamieszkania.
Od 18 stycznia 2021 r. udzielono porad i pomocy telefonicznej w prawie 11 tys. przypadków. Suma spraw przekazanych do realizacji do koordynatora ds. szczepień brygady przekroczyła 1300. Zgłoszenia najczęściej dotyczyły przetransportowania osoby do punktu szczepień oraz dokonania rejestracji na szczepienie. Zabezpieczenie techniczne infolinii realizuje Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.
Dzienna liczba odbieranych połączeń jest różna i waha się w przedziale od 50 do ponad 100 połączeń każdego dnia. Co do problemów z jakimi seniorzy dzwonią na infolinie to możemy podzielić je na III główne grupy:
I) Transport na szczepienie. Dzwonią osoby starsze, schorowane, niepełnosprawne z różnymi problemami i pytaniami np.: czy wojsko jest w stanie przetransportować osobę niepełnosprawną, czy osoby uzyskają pomoc w zniesieniu seniora na wózku w bloku bez windy itp.
II) Pomoc w zarejestrowaniu na szczepienie. Osoby również dzwonią w sprawie zmiany terminu lub miejsca szczepienia, przyśpieszenia terminu szczepienia.
III) Zorganizowanie mobilnego punktu szczepień – zaszczepienie seniora w domu.
Osoby starsze pytają również czy jest możliwe wsparcie w innych tematach niezwiązanych bezpośrednio ze szczepieniem, np. z transportem na rehabilitację. Takie zadania również są wykonywane.
Infolinia wsparcia seniorów – 800-100-115 jest czynna codziennie w godzinach 7.30 – 19.30 od 18 stycznia br. Jest ona narzędziem pomocniczym w zakresie rejestracji, doradztwa, transportu do miejsca szczepień. Działanie Infolinii ma usprawnić proces realizacji szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień. Na szczeblu każdego województwa – w brygadach obrony terytorialnej wyznaczeni zostali żołnierze – koordynatorzy, do których trafiają usystematyzowane potrzeby osób z danego regionu, zebrane wcześniej przez operatorów infolinii.
Pod numerem 800 100 115, seniorzy mogą zgłaszać prośby o pomoc w procesie rejestracji, później w dowozie na miejsce szczepień. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają ich od momentu elektronicznej lub telefonicznej rejestracji, koordynują pomoc w dowozie przez podmioty do tego zobowiązane (np. gminy, urzędy miast) lub w sytuacji szczególnie trudnej, sami zorganizują wojskowy transport do punktów szczepień.
kpt. Marcin KOWAL ppor. OT Daniel WOŚ